The job market

Open jobs in Platsbanken every day: per occupation field, county and the share that are remote.

Open jobs per day

/v1/jobs/ads/national

Open jobs per day 42,100 42,200 42,300 42,400 42,500 42,600 2026-10-152026-10-16 ads 2026-10-15: 42,574ads 2026-10-16: 42,163

Per occupation field today

/v1/jobs/ads

Per occupation field today

Hälso- och sjukvård 6,340 Försäljning, inköp, m…Försäljning, inköp, marknadsföring 4,195 Yrken med social inri…Yrken med social inriktning 4,048 Administration, ekono…Administration, ekonomi, juridik 3,812 Pedagogik 3,036 Yrken med teknisk inr…Yrken med teknisk inriktning 2,683 Data/IT 2,601 Transport, distributi…Transport, distribution, lager 2,473 Industriell tillverkn…Industriell tillverkning 2,463 Hotell, restaurang, s…Hotell, restaurang, storhushåll 2,322 Installation, drift, …Installation, drift, underhåll 2,210 Chefer och verksamhet…Chefer och verksamhetsledare 2,143 Bygg och anläggning 2,043 Sanering och renhålln…Sanering och renhållning 1,398 Säkerhet och bevakning 553 Kultur, media, design 340 Naturvetenskap 316 Naturbruk 283 Kropps- och skönhetsv…Kropps- och skönhetsvård 270 Hantverk 171 Militära yrken 121
Show as table
Per occupation field today
termads
Hälso- och sjukvård6,340
Försäljning, inköp, marknadsföring4,195
Yrken med social inriktning4,048
Administration, ekonomi, juridik3,812
Pedagogik3,036
Yrken med teknisk inriktning2,683
Data/IT2,601
Transport, distribution, lager2,473
Industriell tillverkning2,463
Hotell, restaurang, storhushåll2,322
Installation, drift, underhåll2,210
Chefer och verksamhetsledare2,143
Bygg och anläggning2,043
Sanering och renhållning1,398
Säkerhet och bevakning553
Kultur, media, design340
Naturvetenskap316
Naturbruk283
Kropps- och skönhetsvård270
Hantverk171
Militära yrken121

Per county today

/v1/jobs/ads

Per county today

Stockholms län 10,986 Västra Götalands län 6,801 Skåne län 4,693 Östergötlands län 2,272 Jönköpings län 1,742 Uppsala län 1,615 Norrbottens län 1,528 Dalarnas län 1,244 Hallands län 1,109 Västerbottens län 1,091 Västmanlands län 1,079 Örebro län 1,078 Södermanlands län 1,057 Värmlands län 947 Västernorrlands län 920 Gävleborgs län 873 Kronobergs län 851 Kalmar län 788 Jämtlands län 690 Blekinge län 594 Gotlands län 225
Show as table
Per county today
termads
Stockholms län10,986
Västra Götalands län6,801
Skåne län4,693
Östergötlands län2,272
Jönköpings län1,742
Uppsala län1,615
Norrbottens län1,528
Dalarnas län1,244
Hallands län1,109
Västerbottens län1,091
Västmanlands län1,079
Örebro län1,078
Södermanlands län1,057
Värmlands län947
Västernorrlands län920
Gävleborgs län873
Kronobergs län851
Kalmar län788
Jämtlands län690
Blekinge län594
Gotlands län225

Share remote

/v1/jobs/ads/national

Share remote 1.4% 1.4% 1.4% 1.4% 2026-10-152026-10-16 remote_share 2026-10-15: 1.4%remote_share 2026-10-16: 1.4%

Something about you that should not be here? Write to [email protected].

About the data

About the data

Last fetched
Endpoints
Try it
curl -s 'https://api.aleva.se/v1/jobs/ads?dimension=example'

The API is free to try

Every open endpoint works without a key, at low limits per IP address, while we keep building. If you need more, or want to be there from the start when we launch, register your interest and we will get back to you.