What's in the food?

Nutrients for about 2,600 foods from the Swedish Food Agency's database.

Most protein per 100 g

/v1/foods

Most protein per 100 g

Gelatinblad el. gelat…Gelatinblad el. gelatinpulver 86 Fisk torkad 79 Näringsjäst 46.6 Havreprotein pulled h…Havreprotein pulled havre strimlor stekt 41.5 Ren kött torkat 40 Ärtprotein färs stekt 38 Sojabönor torkade 37.8 Jäst torkad 37 Sojamjöl fett ca 20% 37 Mjölkpulver fett 1% 36.2 Fiskbuljong pasta el.…Fiskbuljong pasta el. pulver lågsalt storhushåll 35 Måltidsersättning pul…Måltidsersättning pulver chokladsmak berikad 35 Kyckling bröstfilé ko…Kyckling bröstfilé kokt u. skinn 34.6 Sik kokt m. salt 33.7 Gädda kokt m. salt 32.9
Show as table
Most protein per 100 g
nameprotein_g
Gelatinblad el. gelatinpulver86
Fisk torkad79
Näringsjäst46.6
Havreprotein pulled havre strimlor stekt41.5
Ren kött torkat40
Ärtprotein färs stekt38
Sojabönor torkade37.8
Jäst torkad37
Sojamjöl fett ca 20%37
Mjölkpulver fett 1%36.2
Fiskbuljong pasta el. pulver lågsalt storhushåll35
Måltidsersättning pulver chokladsmak berikad35
Kyckling bröstfilé kokt u. skinn34.6
Sik kokt m. salt33.7
Gädda kokt m. salt32.9

Most fibre per 100 g

/v1/foods

Most fibre per 100 g

Agar torkad 79 Psylliumfröskal 78.1 Sockerbetsfiber 77.9 Karameller sockerfria 61 Kanel 53.1 Hampamjöl avfettat 49.4 Aronia torkad pulver 49.1 Koriander frö torkad 44.8 Rågkli 39 Kruskakli grovt vetek…Kruskakli grovt vetekli 37.5 Vetekli 37.5 Chiafrö 36.3 Hampafrö m. skal 35 Kakaobönor 34.7 Kryddnejlika torkad m…Kryddnejlika torkad malen 34.5
Show as table
Most fibre per 100 g
namefibre_g
Agar torkad79
Psylliumfröskal78.1
Sockerbetsfiber77.9
Karameller sockerfria61
Kanel53.1
Hampamjöl avfettat49.4
Aronia torkad pulver49.1
Koriander frö torkad44.8
Rågkli39
Kruskakli grovt vetekli37.5
Vetekli37.5
Chiafrö36.3
Hampafrö m. skal35
Kakaobönor34.7
Kryddnejlika torkad malen34.5

Apples

/v1/foods

Apples
FoodkcalProtein (g)Carbohydrates (g)Sugars (g)Fibre (g)Vitamin C (mg)
Äpple Aroma rött46010.210.82.25.1
Äpple Frida56012.610.92.214.1
Äpple Golden delicious Granny Smith grönt4309.48.82.56
Äpple Ingrid Marie rött4901110.32.24.8
Äpple konserv.690.214.9151.80.4
Äpple m. skal48010.69.92.37.2
Äpple torkat2570.957.257.29.54
Äpple ugnsstekt m. olja el. flytande margarin socker mandelmassa valnötter3203.123.3223.84.9
Äpple u. skal 57013.410.50.98

Something about you that should not be here? Write to [email protected].

About the data

About the data

Sources
Licence
CC-BY-4.0
Attribution

Source: Livsmedelsverket's food composition database, CC BY 4.0

Show this text where you use the data.

Last fetched
Endpoints
Try it
curl -s 'https://api.aleva.se/v1/foods'

The API is free to try

Every open endpoint works without a key, at low limits per IP address, while we keep building. If you need more, or want to be there from the start when we launch, register your interest and we will get back to you.